Novice Zdravstvene fakultete 1-3

NOVICE ZDRAVSTVENE FAKULTETE

Let. 1   I  št. 3   |  mar. 2019 
banner
www.zf.uni-lj.si                                                                                                                                   facebook       twitter


10 let UL zdravstvene fakultete


Dan Zdravstvene fakultete je bil letos za nas še prav posebej pomemben in slovesen, saj obeležujemo 10-letnico preoblikovanja v Zdravstveno fakulteto, v letu, ko Univerza v Ljubljani praznuje 100-letnico svojega obstoja. Veseli smo, da sta bila med slavnostnimi govorniki prireditve rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Igor Papič in predsednik Republike Slovenije gospod Borut Pahor.

Velike obletnice so priložnost, da se ozremo na naše pretekle dosežke, okrepimo medsebojno sodelovanje in si začrtamo pot za prihodnost. Zdravstvena fakulteta oziroma njene pravne predhodnice delujejo že več kot 60 let. V Univerzo v Ljubljani smo se formalno vključili leta 1975 še kot Višja šola za zdravstvene delavce, leta 2009 pa se preoblikovali v fakulteto. Razvoj fakultete in študijskih programov smo zabeležili na Časovnici razvoja Zdravstvene fakutlete, ki smo jo na dan slovesnosti svečano otvorili.

Biti del Univerze v Ljubljani je naša konkurenčna prednost in delovanje v skladu z visokimi standardi, ki jim sledimo kot članica univerze, je izziv, ki nam nenehno ponuja priložnosti in spodbude za izboljšave. Tudi vse institucije s katerimi sodelujemo, so za nas izjemno pomembne, saj našim študentom in zaposlenim omogočajo razvoj ter neprecenljive praktične izkušnje.

Prepričan sem, da smo v primerjavi s konkurenčnimi, mlajšimi institucijami, uspešnejši in bolj zaželeni tudi zaradi dolgoletne tradicije na področju izobraževanja zdravstvenih poklicev. Velik interes za vpis na naše študijske programe, ki močno presega razpoložljiva vpisna mesta, potrjuje, da so naši študijski programi zanimivi in kakovosti, diplomanti pa iskani in hitro zaposljivi.
 

Ob prazničnem trenutku  izrekam zahvalo še vsem sodelavcem, ki so kljub  velikokrat zahtevnim pogojem dela in omejitvam, na katere vedno nimamo vpliva, pri svojem delu zelo uspešni in prispevajo k utrjevanju ugleda Zdravstvene fakultete.

Doc. dr. Andrej Starc
dekan Zdravstvene fakultete

 

priznanja ob Dnevu zdravstvene fakultete

V petek, 8. marca 2019, smo na Zdravstveni fakulteti obeležili 10-letnico preoblikovanja v Zdravstveno fakulteto ter 100-letnico Univerze v Ljubljani. Na prireditvi smo podelili priznanja Zdravstvene fakultete:
  1. Priznanje ZF za izjemne dosežke na izobraževalnem področju je prejela doc. dr. Mojca Jevšnik
  2. Priznanje ZF za izjemne dosežke pri raziskovalnem delu je prejela prof. dr. Polonca Trebše
  3. Priznanje ZF za znanstvene dosežke mladih sodelavcev je prejel doc. dr. Nejc Mekiš
  4. Priznanje ZF za izjemne dosežke pri strokovnem delu je prejela mag. Barbara Babnik
  5. Priznanje ZF za odlično medinstitucionalno sodelovanje so prejeli:
    • gospa Milena Klopčič  
    • Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci
    • Zavod za oskrbo na domu
  6. Priznanje ZF za vidne dosežke pri obštudijski dejavnosti je prejela skupina študentov programa Sanitarno inženirstvo 1. stopnje, ki je osvojila 1. mesto na 10. tekmovanju Ecotrophelia Slovenija
  7. Podelili smo 30 Priznanj ZF za uspeh pri študiju študentkam in študentom študijskih programov prve in druge stopnje
Po koncu slavnostne prireditve smo slovesno otvorili Časovnico razvoja Zdravstvene fakultete. Preberite več ...

 

odobrena dva projekta "ŠIPK" - Projektno delo z negospodarskim in neprofitnim sektorjem - Študentski inovativni projekti za družbeno korist 2016–2020 za študijski leti 2018/2019 in 2019/2020



Izbrana sta bila dva projekta:
  • Zdravju prijazna uporaba šolske torbe in ureditev šolarjevega delovnega okolja (vodja projekta: pred. dr. Alenka Oven) Projekt se bo osredotočal na pripravo in izvedbo preventivnih akcij (izkustvenih delavnic), ki bodo namenjene tako otrokom in mladostnikom, njihovim staršem oz. skrbnikom in učiteljem ter bodo prispevale k večji ozaveščenosti vseh glede uporabe šolske torbe/nahrbtnika. Udeleženci delavnic se bodo naučili ustrezne izbire, teže, razporeditve šolskih potrebščin in nošenja šolske torbe. Pridobili bodo tudi teoretično in praktično znanje  o pomembnosti ergonomske ureditve šolarjevega delovnega okolja na način, ki zmanjšuje negativne vplive na telo med šolskim delom.
     
  • Tudi s pomočjo fotografij se lahko usposabljamo za nudenje prve pomoči (vodja projekta: viš. pred. Robert Sotler) V okviru projekta bo pripravljen slikovni priročnik v žepni obliki in poster, ki bo namenjen hitremu ter enostavnemu učenju prve pomoči in obnovi znanja laikov - sedanjih in prihodnjih voznikov motornih vozil. Uporabnost priročnika bo ciljno pripravljena za predstavnike prikrajšanih skupin, posebno za tiste, ki slabše razumejo slovenski jezik (npr. tujci, Romi in osebe s težavami pri razumevanju pisnih gradiv).

projekt živ-ko se nadaljuje


Zdravstvena fakulteta je lani v sodelovanju z AMZS izvedla projekt ŽIV-KO - novo življenje starega kompleta prve pomoči. Namen projekta je bil spodbuditi voznike, da komplet prve pomoči s pretečenim rokom veljavnosti prinesejo na zbirno mesto v poslovne enote AMZS in da se zbrani materiali, ki so še uporabni, koristno uporabijo ali primerno reciklirajo.

AMZS je v testnem obdobju uredil zbirni mesti v dveh ljubljanskih enotah. Odziv javnosti je bil izjemno pozitiven, zato se je AZS odločil, da z zbiranjem starih kompletov prve pomoči nadaljuje in uredi zbirna mesta po vsej Sloveniji. Da bodo zbrani materiali resnično dobili novo življenje, je AMZS k sodelovanju povabil Rdeči križ Slovenije, ki bo pripomočke iz kompleta uporabljal v izobraževalne namene.
 

Projekt je potekal v okviru razpisa »Projektno delo z gospodarstvom in negospodarstvom v lokalnem in regionalnem okolju –  Po kreativni poti do znanja 2017–2020« in ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
 

promocija znanosti


V četrtek 7. februarja 2019 sta v oddaji Ugriznimo znanost na temo »Bolne zgradbe« gostovali sodelavki Oddelka za sanitarno inženirstvo, doc. dr. Mateja Dovjak, dipl. san. inž. in doc. dr. Martina Oder, dipl. san. inž. V oddaji sta vsaka iz svojega strokovnega področja predstavili potencialne negativne vplive, ki jih lahko ima stavba na zdravje njenih uporabnikov. Oglejte si prispevek ...

sodelovanje z okoljem  - promocija stroke in poklicev

  • Doc. dr. Ana Polona Mivšek, nosilka predmeta Seksologija v babištvu in študenti babištva 3. letnika so kot prostovoljci sodelovali s Slovenskim seksološkim društvom pri promociji Deklaracije o spolnih pravicah v okviru spremljevalnega programa 21. Kongresa European Society of Sexual Medicine (ESSM), ki se je med 14. in 16. februarjem odvijal v Cankarjevem domu v Ljubljani.
     
  • Asist. Nastja Pavel in doc. dr. Ana Polona Mivšek sta s študenti 2. letnika babištva, kot prostovoljci, sodelovali 8. marca 2019 v okviru programa Svetilke znanosti na Dnevu spolov v Hiši eksperimentov Ljubljana. Letošnja tema je Menstruacija - razbijanje tabujev v družbi.

obisk predstavnikov tujih univerz


19. februarja 2019 smo na Zdravstveni fakulteti gostili predstavnike »Univerzitet Singidunum, Fakultet zdravstvenih, pravnih i poslovnih studija« iz Valjeva, Republika Srbija. Ob obisku je bil podpisan tudi medsebojni sporazum o sodelovanju fakultet na področju pedagoškega in raziskovalnega dela.


 

gostujoči tuji učitelji na ZF


18. februarja 2019 je Oddelek za babištvo gostil priznanega nizozemskega seksologa Woeta Gianottna, ki je  predaval študentom babištva 3. letnika v sklopu predmeta Seksologija v babištvu, nosilke doc. dr. Ane Polone Mivšek. Dogodek je pritegnil tudi zunanje udeležence: zdravnike, medicinske sestre in raziskovalce iz Slovenskega seksološkega društva, kar je dobra promocija za Zdravstveno fakulteto.



Oddelek za babištvo je februarja 2019 gostil tudi  visokošolski učiteljici z University of Oulu. Minna Perälä je babica ultrasonograferka z oddelka za babištvo, Pirjo Orell pa fizioterapevtka. Pomagali sta pri izvedbi delavnice Prva šola ultrazvoka na ZF, kjer sta udeležence učili o ultrasonografiji v babištvu ter ergonomiji pri izvajanju ultrasonografije. Razpravljali smo tudi o možnosti okrepitve sodelovanja med institucijama na področju mobilnosti študentov, učiteljev ter raziskovanju. V okviru projekta je pri izvedbi delavnic sodeloval tudi doc. dr. Miha Lučovnik.



Seksolog Sam Geuens, učitelj na oddelku za babištvo Univerze v Hasseltu ter Ann Eben, svetovalka, zaposlena v Centru za prekinitve nosečnosti v Luevnu sta 19. februarja 2019 za študente babištva izvedla praktično delavnico z igro vlog o svetovalnih tehnikah. Srečanje je bilo koristno tudi zaradi nadaljnjega sodelovanja.




V tednu med 11. in 15. marcem je Oddelek za delovno terapijo gostil dve tuji predavateljici:
  • prof. dr. Helene Polatajk z Univerze v Torontu, ki je za študente 2. letnika izvedla predavanje  o Kanadskem modelu v delovni terapiji ter o uporabi ocenjevalnega inštrumenta COPM pri osebah z motnjo v duševnem zdravju.
     
  • prof. dr. Tanja Križaj z Univerze v Plymouthu, ki je izvedla predavanje za študente 1. letnika o teoriji okupacije ter delavnico o okupacijski znanosti za zaposlene na oddelku.

erasmus modul

V okviru Erasmus+ študentske izmenjave je na Zdravstveno fakulteto prišlo 27 študentov. Prihajajo iz osmih različnih držav: Portugalske, Finske, Belgije, Španije, Nizozemske, Češke, Hrvaške in Švedske. 17 jih je prišlo na študijsko izmenjavo, 10 na praktično usposabljanje. Vključeni so v  študijske programe prve stopnje: Radiološka tehnologija, Sanitarno inženirstvo, Delovna terapija, Fizioterapija, Zdravstvena nega in  Ortotika in protetika.

Vsi študentje so bili vključeni v izvedbo dveh predmetov in sicer: Linguistic and cultural diversity awareness in healthcare in Preventing musculoskeletal problems among health professionals.


 

strokovna ekskurzija študentov v okviru CEEPUS mreže


Od 6. do 9. februarja 2019 so študenti 3. letnika študijskega programa Sanitarno inženirstvo prve stopnje v okviru izbirnega predmeta Kemijske tehnologije, nosilke prof. dr. Polonca Trebše, obiskali izbrane industrijske in komunalne obrate v mestu Brno (Češka). Ekskurzija je potekala v okviru CEEPUS mreže Training and research in environmental chemistry and toxicology, katere koordinator je ZF UL.  Preberite več ..
 

izobraževanje mentorjev Delovne Terapije


V mesecu februarju in marcu 2019 je Oddelek za delovno terapijo organiziral izobraževanje za mentorje klinične prakse. Izobraževanje je bilo sestavljeno iz treh modulov. Mentorji so se seznanili z novostmi sistema klinične prakse, pridobili sodobna znanja za delo s študenti, spoznali terminologijo procesa delovne terapije, pridobili znanja iz delovno - terapevtskih modelov, pridobili sodobna znanja iz procesa delovne terapije. Udeleženci so prejeli 2 kreditni točki.

 

PODELITEV DIPLOMSKIH LISTIN


12. in 13. marca 2019 smo podelili diplomske listine diplomantom študijskih programov 1. stopnje, ki so diplomirali med 1. junijem 2018 ter 31. decembrom 2018. Iskrene čestitke vsem diplomantom! Preberite več...

promocija zdravja na delovnem mestu


V skladu z načrtom projekta Promocija zdravja na delovnem mestu so v mesecu februarju 2019 na Zdravstveni fakulteti potekale MERITVE TELESNE PRIPRAVLJENOSTI za vse zaposlene. Vsi udeleženci so po končanem testiranju prejeli ocene za posamezne teste, ki jih spremljajo navodila in predlogi za vadbo, če le to potrebujejo.
Testiranje bomo ponovili v mesecu septembru.

odprte so prijave na ZF mednarodno poletno šolo "CHRONIC DISEASES"


 
Študente vabimo k prijavi na Mednarodno poletno šolo "CHRONIC DISEASES", ki bo potekala od 27. 6. do 12. 7. 2019 na Zdravstveni fakulteti. Letošnja tema je Diabetes tipa 1 & 2. Preberite več ...

utrinki iz  izobraževanj Centra za vseživljenjsko učenje

Šola ultrazvoka na ZF je potekala v januarju in februarju 2019. Pri izvedbi so sodelovali predstavniki podjetja ECO SON, ga. Barbara Kraus ter ga. Minna Perälä. 30 udeležencev – študentov se je seznanilo s fizikalnimi principi delovanja ultrazvoka, s prepoznavanjem anatomskih struktur z ultrazvokom, s pomenom protokolov v ultrazvočni diagnostiki, s protokoli pregledovanja na področju trebuha, vratu ter na področju ginekologije in porodništva. Naučili so se tudi osnovnega rokovanja z ultrazvočnim aparatom. Udeleženci so za udeležbo prejeli 5 kreditnih točk.


 






 

Iz koledarja dogodkov Centra za vseživljenjsko učenje

  • 10. april 2019     -  delavnica Supervizija za poklicno in duhovno rast zdravstvenega delavca (več ...)
  • 23. april 2019     -  delavnica Trening asertivnosti na delovnem mestu (več ...)
---
© Zdravstvena fakulteta UL, 2019   | Kontakt | Za odjavo kliknite tukaj

Novice Zdravstvene fakultete UL so elektronsko glasilo, namenjeno zaposlenim, študentom in vsem, ki so s fakulteto povezani ter jih življenje in delo fakultete zanima.