Novice Zdravstvene fakultete 1-5

NOVICE ZDRAVSTVENE FAKULTETE

Let. 1   I  št. 5   |  maj 2019 
banner
www.zf.uni-lj.si                                                                                                                                   facebook       twitter

internacionalizacija visokega šolstva

Internacionalizacija je eden od pomembnejših strateških ciljev Nacionalnega programa visokega šolstva in strategije Univerze v Ljubljani. Akademska mobilnost pozitivno vpliva na poučevanje, raziskovanje in splošni profesionalni razvoj, zato spodbujanje internacionalizacije pomembno vpliva na razvoj kakovosti visokošolske institucije.
 
Na Zdravstveni fakulteti na področju internacionalizacije zadnja leta beležimo rast vseh kazalnikov: povečuje se število medinstitucionalnih povezav in obseg sodelovanja s tujimi institucijami, narašča skupno število mobilnosti učiteljev, raziskovalcev in študentov, povečuje pa se tudi mobilnost strokovnih delavcev. Izmenjave študentov in učiteljev potekajo v okviru programa Erasmus+ in v okviru programa CEEPUS III. V  preteklem študijskem letu smo organizirali tudi dve mednarodni poletni šoli.

V okviru Mednarodnega znanstvenega foruma in projektov mednarodnega znanstvenoraziskovalnega sodelovanja je na fakulteti gostovalo 11 tujih znanstvenih in raziskovalnih sodelavcev. Trije tuji gostujoči podiplomskimi študenti so na Zdravstveni fakulteti opravljali znanstvenoraziskovalno delo. V preteklem študijskem letu je v pedagoškem procesu na Zdravstveni fakulteti sodelovalo 11 tujih visokošolskih učiteljev z uglednih evropskih univerz. Štirje visokošolski učitelji Zdravstvene fakultete so bili za daljše (trimesečno) obdobje vključeni v pedagoški proces na evropskih in ameriških univerzah. S to prakso uspešno nadaljujemo tudi v tekočem študijskem letu. Svojo mednarodno prepoznavnost pa gradimo tudi z večanjem nabora predmetov izvedenih v angleškem jeziku za študente, ki prihajajo na izmenjavo v okviru programa Erasmus+.

Prodekanja za kakovost
izr. prof. dr. Darja Rugelj
  


ZF prejela certifikat za športnikom prijazno izobraževanje


24. aprila 2019 je Olimpijski komite Slovenije kot priznanje in spodbudo za nadaljevanje prizadevanj na področju dvojnih karier športnikov izbranim srednjim šolam in slovenskim fakultetam podelil certifikat za športnikom prijazno izobraževanje.

Priznanja je izročil eden najboljših slovenskih športnikov vseh časov Iztok Čop.

Ponosni smo, da je med 25 slovenskimi fakultetami certifikat prejela tudi Zdravstvena fakulteta!

Več v prispevku na spletni strani Olimpijskega komiteja Slovenije.
 


izkušnje z akademske mobilnostI

V okviru javnega razpisa Mobilnost slovenskih visokošolskih učiteljev 2018-2021 trenutno gostujeta v tujini dve visokošolski učiteljici z ZF: izr. prof. dr. Darja Rugelj na LaSalle University v Madridu in doc. dr. Andreja Kvas na Fakulteti zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci. Za novice sta delili nekaj svojih vtisov:
 

Izr. prof. dr. Darja Rugelj: "Trimesečno učiteljsko gostovanje na LaSalle University v Madridu mi omogoča spoznati način dela in življenje na tej ugledni madridski univerzi. Kljub jezikovnim omejitvam, saj tako študentje kot učitelji komuniciramo v tujem jeziku, smo lahko vzpostavili pristen delovni stik in se sporazumeli tako na poklicni kakor tudi na osebni ravni. V času gostovanja sem poleg predavanj, ki so bila povezana z mojim področjem raziskovanja, torej uravnavanjem drže in ravnotežja, spoznala tudi način dela pri predmetih s preventivno vsebino, kot je na primer preprečevanje zapletov pri kroničnih nenalezljivih boleznih. Eno bistvenih prednosti daljšega gostovanja na uveljavljeni univerzi vidim v spoznavanju dobrih praks, ki jih lahko nato hitro in učinkovito vključimo  v svoje redno delo na ZF ter tako prispevamo k dvigu kakovosti dela pri svojih predmetih in s tem tudi kakovosti celotnega  izobraževanja.  V času gostovanja sem sodelovala tudi pri znanstvenoraziskovalnem delu v dveh laboratorijih “Gait laboratory” in “Motor control laboratory”. Kot zanimivost naj še povem, da smo izmerili kinematiko in kinetiko hoje človeka, ki je peš obhodil svet in meni, da je Slovenija najlepša dežela starega kontinenta, kar je tudi že večkrat javno povedal."
 

Doc. dr. Andreja Kvas: "Po trenutno mesecu in pol izmenjave na Fakulteti zdravstvenih studija na Reki sem imela možnost sodelovati v različnih aktivnostih: izvajala sem predavanja, sodelovala pri predstavitvah seminarskih nalog študentov, sodelovala na sestankih Katedre za zdravstveno nego... S kolegicami smo pripravljale dokumentacijo za razpis UNIRI-plus projekta (raziskovanje kompetenc na področju zdravstvene nege). Prisostvovala sem odprtju Ustanove za zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u Rijeci, obiskala sem Kliniko za pediatrijo ter Študentski kampus Trsat. Za študente zdravstvene nege in babištva Fakultete zdravstvenih studija sem vodila strokovno ekskurzijo v Ljubljano. V okviru UKC Ljubljana smo obiskali Pediatrično kliniko, reševalno postajo in heliport. 13. maja sem prisostvovala obeležitvi mednarodnega dneva medicinskih sester ter se udeležila strokovnega srečanja z naslovom Medicinske sestre – glas koji vodi."
 

Mobilnost se izvaja v okviru projekta »Mobilnost učiteljev Univerze v Ljubljani«, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
 

ERASMUS + mobilnost UČITELJEV


Članici Oddelka za babištvo pred. mag. Metka Skubic in pred. Tita Stanek Zidarič sta se v okviru Erasmus + mobilnosti med 1. in 5. aprilom 2019 udeležili  International Teacher and Staff Exchange Week na OAMK Oulu University of Applied Sciences. Raziskovali sta področje samoocene usposobljenosti za razvoj, dokumentiranje in izkazovanje kompetenc ter načrtovanje učnega procesa z uporabo različnih učnih tehnologij. Poleg ostalih aktivnosti sta predstavili svoje inovativne učne metode dela s študenti.


 

5. mednarodna poletna šola ceepus III

Na Zdravstveni fakulteti od 6. do 22. maja 2019 poteka poletna šola Nevarne snovi (Hazardous substances). Poletna šola je že peta po vrsti in poteka v sklopu CEEPUS III-SI-0905 mreže “Training and research in environmental chemistry and toxicology” (koordinator je UL ZF).

Študentje prihajajo z Univerze v Novem Sadu, Srbija (3 študentje), Univerze v Beogradu, Srbija (2 študenta), Visoke poslovno-tehniške šole Užice, Srbija (3 študentje), Univerze v  Mostarju, BiH (1 študent), Univerze Rousse, Bolgarija (2 študenta), "Transilvania" University of Brasov, Romunija (3 študentje), Tehniške univerze v Brnu, Češka (4 študentje) ter 5 študentov z University of West Scotland. V sklopu izbirnega strokovnega predmeta Nevarne snovi (nosilka prof. dr. Polonca Trebše) poletno šolo obiskuje tudi 22 študentov 4. letnika študijskega programa Sanitarno inženirstvo 1. stopnje.

Pri izvedbi poletne šole sodeluje skupina učiteljev: prof. dr. Richard Thacker – University of West Scotland, Velika Britanija, dr. Ivana Tartaro Bujak – Inštitut Rudjer Bošković Zagreb, Hrvaška, doc. dr. Tatjana Šolević Knudsen – Univerza v Beogradu, Srbija, prof. dr. Helena Prosen in prof. dr. Polonca Trebše – Univerza v Ljubljani, Slovenija.

V okviru poletne šole smo organizirali strokovno ekskurzijo v Regijski center za obveščanje (ReCO) Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje ter za tuje študente še vodeni ogled Ljubljane.



 

gostujoči tuji učitelji na ZF


Od  8. do 10. maja 2019 so na Oddelku za sanitarno inženirstvo v okviru programa ERASMUS+ gostili kolegici Helen Udras in Ave Kutman  s Tartu Health Care Collage, Department for Environmental Health, Estonija. V okviru njunega obiska sta pri predmetih Komunalna higiena in Javno zdravje izvedli predavanja za študente 2. in 3. letnika univerzitetnega študijskega programa Sanitarno inženirstvo 1. stopnje. 

 

V aprilu 2019 so na Oddelku za zdravstveno nego gostili dva tuja predavatelja.
Predavatelj in Erasmus koordinator dr. Anders Ringnér z Univerze v Umei (Švedska) je specialist pediatrične zdravstvene nege in je med drugim aktiven tudi na pediatričnem oddelku Univerzitetne bolnišnice v Umei. Študentom programa Zdravstvena nega 1. stopnje je predaval o delu z otroci in starši ter z družinami otrok obolelih za rakom. Za študente programa Zdravstvena nega 2. stopnje je v okviru predmeta Teorija zdravstvene nege izvedel predavanje Randomizirane kontrolirane študije in kompleksne intervencije.

Predavateljica in Erasmus koordinatorica dr. Anna Bartosiewicz z Univerze v Rzeszowu (Poljska) je študentom prvega letnika študijskega program Zdravstvena nega 1. stopnje predstavila sistem izobraževanja in zgodovino zdravstvene nege na Poljskem ter  trenutno problematiko pomanjkanja medicinskih sester. V nadaljevanju je predstavila rezultate svoje raziskave o kakovosti življenja medicinskih sester na Poljskem ter o njihovih kompetencah.

 

 5. maj - mednarodni dan babic

Leta 1992 je ICM (International Confederation of Midwives) 5. maj razglasila za mednarodni dan babic (International day of the Midwife). ICM spodbuja svoje člane, partnerje in podpornike k ozaveščanju o statusu babic in o ustrezni skrbi mater ter njihovih novorojenčkov. Vsako leto si z izbranim sloganom zastavijo cilj ozaveščanja. Z letošnjim sloganom »Babice: Zagovornice pravic žensk« želijo opozoriti, da babice za uspešno delovanje potrebujejo avtonomno in varno okolje za delo. Babice niso pomembne le pri zagotavljanju varne nosečnosti in poroda, temveč poskrbijo tudi za spoštljivo, ustrezno in kakovostno obravnavo žensk v času prehoda v materinstvo. Čestitamo vsem, ki požrtvovalno delujejo v tem zahtevnem poklicu!

Študenti in zaposleni na Oddelku za babištvo Zdravstvene fakultete vsako leto ob tej priložnosti prirejajo množico aktivnosti. 5. maja 2019 je bilo živahno na Prešernovem trgu: na izobraževalnih stojnicah so študenti babištva predstavljali poklic diplomirane babice ter njeno delo. Ob 17. uri pa je potekal že tradicionalni babiški tek po ulicah središča Ljubljane. Slovesnosti se bodo zaključile s 1. študentskim babiškim kongresom, ki bo potekal 29. maja 2019 na Zdravstveni fakulteti. Več ...
























 

5. maj - Mednarodni dan higiene rok


Svetovna zdravstvena organizacija je z namenom osveščanja o pomenu izvajanja higiene rok na zdravje ljudi 5. maj razglasila za Svetovni dan higiene rok. Ustrezna higiena rok je temeljni, najenostavnejši, najcenejši in najučinkovitejši način za preprečevanje prenosa povzročiteljev nalezljivih bolezni. Zato je zelo pomembno, da si roke umivamo pravilno in čim pogosteje oziroma vedno, ko so roke vidno umazane.

Na Oddelku za sanitarno inženirstvo Zdravstvene fakultete v Ljubljani so letošnji mednarodni dan higiene rok v sodelovanju z Inštitutom za varno hrano, krmo in okolje obeležili z izdajo izobraževalnega gradiva tako za potrošnike kot za zaposlene, ki pri delu prihajajo v stik z živili.

V avli Zdravstvene fakultete so študenti Oddelka za sanitarno inženirstvo pod vodstvom doc. dr. Mojce Jevšnik predstavljali pomen higiene rok.
 

12. MAJ - mednarodni dan medicinskih sester


12. maja so medicinske sestre po celem svetu praznovale svoj praznik. Na ta dan, leta 1820, se je rodila prva medicinska sestra na svetu, humanistka in ustanoviteljica modernega sestrinstva Florence Nightingale. Mednarodni svet medicinskih sester vsako leto ob mednarodnem dnevu medicinskih sester izbere vodilno temo. Letošnje vodilo je: »Zdravje za vse«. 

Poklic medicinske sestre je naporen, odgovoren, pa tudi lep in dinamičen ter poln novih izzivov. Medicinske sestre so ena od največjih poklicnih skupin. Zdravstvena nega je dejavnost, ki spodbuja javno zdravje,  zagotavlja zdravstveno obravnavo ljudi v vseh življenjskih obdobjih ter zagovarja pravice vseh, vključno z najbolj ranljivimi na svetu. Medicinske sestre izobražujejo ljudi v skupnost za doseganje boljšega zdravja in dobrega počutja. Čestitamo vsem, ki požrtvovalno delujejo v tem zahtevnem, vendar lepem in humanem poklicu!

 

odmevni dogodki na zdravstveni fakulteti

19. aprila 2019 je na Zdravstveni fakulteti potekalo srečanje v okviru projekta PODN – Prepoznavanje odvisnosti, duševnih motenj in nasilja v obporodnem obdobju. Predavali so psihologi, psihiatri, ginekologi in drugi strokovni sodelavci. Med drugim je bil predstavljen priročnik za prepoznavanje ranljivih skupin v obporodnem obdobju, psihiatrične motnje, različne odvisnosti, nasilje in presejanje v času nosečnosti. Za teoretičnim delom so potekale delavnice. Po zaključenem projektu, bodo vsa gradiva objavljena na spletni strani projekta www.podn.si.  

 

23. aprila 2019 je bil v organizaciji CVU prvič izveden Trening asertivnosti za zaposlene v zdravstvu. Asertivnost je sposobnost odkritega izražanja lastnega mnenja, prepričanj, pravic, potreb ali čustev, pri čimer upoštevamo tudi našega sogovornika. Takšna komunikacija, ki se je lahko priučimo, spodbuja zaupanje drugih, dviga samozavest in izboljšuje odnose. Trening je vodil predavatelj mag. Bojan Erjavšek. Certificirani predavatelj, ki je na temo asertivnosti izvedel že več kot 90 delavnic za različna podjetja, bo v mesecu maju podoben trening izvedel tudi za nepedagoške zaposlene  sodelavce UL ZF.

 

26. aprila 2019 je na Zdravstveni fakulteti  potekal zdaj že tradicionalni minisimpozij Sokratska predavanja. Skupno tovrstnim predavanjem je, da predavatelji in umetniki svoja dela darujejo ter s tem ohranjajo spomin na Sokrata, ki je predaval brezplačno. Doc. dr. Duško Spasovski (Klinika "Banjica" Beograd) je predaval o mirovnem tonusu telesa, dr. Vesna Spasovski (Univerza Beograd) o mikrobiomu, Domen Vozel z UKC Ljubljana pa o uporabi s trombociti in medceličnimi vezikli bogate plazme pri celjenju kroničnih ran. Dr. Marija Ipavec (Vlada RS)  je z navzočimi delila svoje dolgoletne izkušnje življenja z nadkolensko protezo. Simpozija so se udeležili profesorji in študenti Medicinske ter Zdravstvene fakultete in nekateri vabljeni gostje (dolgoletni sodelavec Laboratorija za klinično biofiziko prof. dr. Henry Hagerstrand z ABO Academi Universitiy, ABO Finland). Predavanja bodo izšla tudi v konferenčnem e-zborniku.
Na predvečer simpozija je programska vodja dogodka prof. dr. Veronika Kralj Iglič organizirala  spremljevalni kulturni dogodek posvečen prijateljstvu in glasbi. Nastopili so poklicni in ljubiteljski glasbeniki iz vrst profesorjev ter študentov. 

 


9. in 10. maja se je na Zdravstveni fakulteti odvijala mednarodna znanstvena konferenca "Issues on preconception care" v sklopu Erasmus + projekta PreconNet. Konferenca je bila dobro obiskana, organizator in udeleženci pa zadovoljni z izvedbo. Organizatorki konference doc. dr. Ana Polona Mivšek in viš. pred. Petra Petročnik sta ob tem izpostavili odlično sodelovanje z različnimi tujimi strokovnjaki ter s sodelavci z drugih oddelkov Zdravstvene fakultete. Ob konferenci je izšel tudi zbornik izvlečkov, ki je dosegljiv v knjižnici Zdravstvene fakultete.


 

uspešen ZAKLJUČEK univerzitetne športne lige 2018/19

V finalnih tekmah Univerzitetne športne lige 2018/2019 so bili predstavniki Zdravstvene fakultete zelo uspešni. Ženska odbojkarska ekipa je v finalu osvojila odlično 2. mesto. Moška nogometna ekipa pa je v dvoranskem nogometu osvojila odlično 3. mesto. Študent Luka Kopinšek je po izboru gledalcev postal strelec »naj gola sezone« UFL 2018/19. Čestitamo!


 

podaljšan razpis za študentsko tutorstvo


Obveščamo, da je Razpis za študentsko tutorstvo podaljšan do zasedbe prostih mest. Več informacij in prijave tukaj ....



 

HUMANItArNO-MEDICINSKA ODPRAVA kENIJA

V januarju 2020 se študenti Medicinske fakultete: Eva Hren, Neža Trebše, Petra Tlirk, Teo Vajdi in Špela Lazar, študentka Zdravstvene fakultete, odpravljajo na humanitarno-medicinsko odpravo v Kenijo, v majhno vas Majivva na jugozahodu države. Tam bodo preživeli tri mesece in delovali  pod okriljem Sekcije za tropsko in potovalno medicino. Lokalnemu prebivalstvu bodo skušali nudili čim bolj celostno brezplačno zdravstveno in zobozdravstveno oskrbo.

Odhod v Kenijo kljub prostovoljnemu delu predstavlja za njih velik finančni izziv. Zbrati morajo dovolj denarja za nakup zdravil, opreme in sanitetnega materiala. Denar zbirajo izključno preko prostovoljnih prispevkov ali donacij. Več informacij najdete na njihovi spletni strani: http://www.kenija2020.wordpress.com ali na Facebook strani 'Kenija 2020'

 

NAPOVEDNIK DOGODKOV

 

1. študentski babiški kongres

Študenti babištva vabijo 29. maja 2019  na 1. študentski babiški kongres. Letošnja tema so postopki med porodom: »Ali je to res potrebno«? Z udeležbo prejmete 4 licenčne točke. Več informacij in program ...


 

šola za starše

V okviru predmeta Šola za starše 2 so študenti 3. letnika programa Babištvo skupaj z mentorico pripravili "Pripravo na porod in starševstvo« za nosečnice in njihove partnerje.


 

3. mednarodna znanstvena konferenca HealthOnline2019
- DIGITALNE TEHNOLOGIJE IN ZDRAVSTVENI EKOSISTEMI

Že 3. mednarodna znanstvena konferenca HealthOnline
bo potekala 12. septembra 2019 na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani.

Glavne teme letošnje konference bodo:

  • družbeni vidiki digitalizacije zdravstva,
  • pacient v digitalnem zdravstvu,
  • vpliv digitalizacije na trg zdravstvenih storitev,
  • sodobne oblike izobraževanja v zdravstvu.

Vabljeni, da soustvarite dogodek kot predavatelj, udeleženec ali podpornik!

Pomembni datumi:

  • Datum oddaje povzetka: do 01. 06. 2019​
  • Obvestilo o uvrščenih prispevkih: do 10. 06. 2019
  • Zaključek prijav za aktivne udeležence: 21. 6. 2019

Več informacij ...
 

Iz koledarja dogodkov Centra za vseživljenjsko učenje

  • 21. ali 22. maj 2019     -  delavnice Podporne skupine za zdravstvene delavce (več ...)
  • 23. maj 2019                -  delavnica Radiološki posegi in priprava pacienta v radiologiji (več ...)
  • 5. junij 2019                 -  delavnica Supervizija (več ...)
  • 11. junij 2019               -  delavnica Trening asertivnosti (več ...)
  • 13. junij 2019               -  delavnica Izboljšanje odnosov na delovnem mestu v zdravstvenem timu (več ...)
---
© Zdravstvena fakulteta UL, 2019   | KontaktZa odjavo kliknite tukaj

Novice Zdravstvene fakultete UL so elektronsko glasilo, namenjeno zaposlenim, študentom in vsem, ki so s fakulteto povezani ter jih življenje in delo fakultete zanima.