Novice Zdravstvene fakultete 1-6

NOVICE ZDRAVSTVENE FAKULTETE

Let. 1   I  št. 6   |  jun 2019 
banner
www.zf.uni-lj.si                                                                                                                                   facebook       twitter

uvod

Alumni UL je mreža 57 klubov alumnov (diplomantov) vseh fakultet in akademij Univerze v Ljubljani. Združuje vse diplomante UL in jih povezuje v močno mrežo sodelovanja. V stotih letih obstoja Univerze v Ljubljani je diplomiralo 299.253 študentov. Ob stoletnici si univerza želi razširiti in poglobiti povezanost ter sodelovanje s svojimi diplomanti.

Alumni UL imajo svoj Etični kodeks in se zavzemajo za naslednje vrednote: integriteto, modrost, odgovornost, ponos in sodelovanje. 

Ko se diplomant ali študent včlani v Klub diplomantov (Alumni) Zdravstvene fakultete je hkrati včlanjen tudi v Alumni UL.

Vsi člani, ki so se registrirali na spletnem portalu (https://alumniul.online/), so upravičeni do ugodnosti, ki jih skupaj s partnerji pripravlja univerza:
  • povezave z ostalimi študijskimi kolegi,
  • mentorstvo s strani starejših kolegov,
  • informacije o dogajanju na fakulteti,
  • ogled prostih delovnih mest,
  • brezplačen dostop do digitalnih baz strokovne literature,
  • popust pri udeležbi na izobraževanjih in
  • različne ugodnosti za čas, ko študent nima več statusa.
 V letošnjem juniju v klube vabimo tudi študente zaključnih letnikov. Vabljeni!

doc. dr. Miroljub Jakovljević
prodekan za študijske zadeve
 
  


kakšno je VAŠE MNENJE O ZF NOVICAH?


Pred vami je šesta številka prvega letnika novic Zdravstvene fakultete. Zanima nas, ali novice izpolnjujejo vaša pričakovanja, kaj z zanimanjem preberete in kaj mogoče v njih pogrešate.
Hvala, da boste svoje mnenje delili v kratki anketi TUKAJ.

 

sodelovanje s tujimi univerzami

Prodekan za študijske zadeve doc. dr. Miroljub Jakovljević se je 12. junija 2019 udeležil simpozija z naslovom »Symposium University of Ljubljana and Carinthia University of Applied Sciences«, ki je potekal v Celovcu. Srečanje je bilo namenjeno spoznavanju obeh izobraževalnih institucij ter iskanju možnosti za sodelovanje, predvsem na področju socialnega dela in zdravstva. Na srečanju je bilo izoblikovanih nekaj predlogov sodelovanja: medsebojno obveščanje o dogodkih, sodelovanje pri izmenjavi študentov in učiteljev (Erasmus+), skupna izvedba poletnih šol ter prijava skupnega projekta v okviru programa Interreg.


 

učitelji ZF v tujini


Doc. dr. Ana Polona Mivšek in viš. pred. Petra Petročnik z Oddelka za babištvo sta se od 13. do 17. maja 2019 udeležili Erasmus+ učiteljske izmenjave v Tallinnu (Estonija). Obiskali sta Tallinn Health Care College, kjer sta imeli predavanja za študente babištva. Obiskali sta tudi porodnišnico, kjer  naši študentje na študijski izmenjavi pridobivajo praktične izkušnje. Obisk fakultete sta izkoristili za dogovore o nadaljnjem pedagoškem in raziskovalnem sodelovanju.


Doc. dr. Ana Polona Mivšek, viš. pred. Petra Petročnik in asist. Nastja Pavel so se aktivno udeležile  III. kongresa babic Republike Srbije, ki je potekal od 24.do 25. maja 2019 v Beogradu. Obisk je bil priložnost za navezovanje stikov z babicami bivše Jugoslavije.


 

gostujoči tuji učitelji na ZF


Na Oddelku za zdravstveno nego so od 20. do 30. maja 2019 gostili assist. prof. Elisabeth Lindahl, RNT, PhD iz University of Umeå, Švedska. Sodelovala je pri predmetu Teorija zdravstvene nege magistrskega študijskega programa Zdravstvena nega druge stopnje.






V četrtek, 13. junija 2019, so na Oddelku za babištvo gostili gospo Arifatun, babico iz Indonezije. Trenutno dela  za vlado v javnem zdravstvenem centru v Yogyakarti, kjer izvajajo priprave na porod in starševstvo. Poučuje tudi jogo za nosečnice. Študentom 2. in 3. letnika babištva je predstavila svoje delo in sistem babištva v Indoneziji. Za študente je bila to enkratna priložnost za spoznavanje drugih kultur, babiških praks in zdravstvenih sistemov.











 

zf na znanstivalu

Zdravstvena fakulteta se je že tradicionalno udeležila Znanstivala - Vrta eksperimentov, ki je potekal od 31. maja do 2. junija 2019 na Stritarjevi ulici.

Prvi dan je na stojnici potekala demonstracija laičnih postopkov oživljanja pri zastoju srca in uporaba pol-avtomatskega defibrilatorja.

Drugi dan so potekale aktivnosti, namenjene taktilnemu raziskovanju otrok, ki so jih izvajale študentke programa Delovane terapije: Martina Simončič, Eva Gornik, Breda Košir in Veronika Meke, pod mentorstvom viš. pred. mag. Nevenke Gričar. Tipanju in iskanju različnih predmetov so dodali še aktivnosti »posadi svojo sadiko«. Odziv otrok je bil zelo pozitiven. Starše so s pomočjo zloženke informirali o pomenu spontanega vključevanja otrok v senzorno bogate aktivnosti in o pozitivnem vplivu teh izkušenj na otrokove vsakdanje dnevne, šolske in prostočasne aktivnosti. 



 

1. Študentski babiški kongres

Na Zdravstveni fakulteti je 29. maja 2019 potekal 1. študentski babiški kongres z naslovom »Postopki med porodom: Ali je res potrebno?" Kongresa se je udeležilo več kot 200 udeležencev. Prispevki so obravnavali teme kot so epiziotomija, pritisk na fundus, vakuumska ekstrakcija, vpliv protibolečinskih zdravil na mamo in otroka, psihične posledice postopkov med porodom in posledice postopkov med porodom za otroka. Organizatorji in udeleženci so bili z dogodkom zelo zadovoljni. 

Vabljeni, da več o prispevkih preberite v zborniku.


 
 

2. konferenca Študentske sekcije Združenja fizioterapevtov Slovenije

V soboto, 1. junija 2019, je v Ljubljani potekala 2. konferenca Študentske sekcije Združenja fizioterapevtov Slovenije – Ligamentum2019. Konferenca je simbolično poimenovana po ligamentu oziroma vezi, ki v telesu povezuje kosti med seboj, saj je tudi namen konference povezovanje študentov fizioterapije iz vse Slovenije. Letošnja tema je bila rehabilitacija pacienta po poškodbi ali okvari ramenskega sklepa.

Več kot 180 udeležencev je tekom dneva spoznavalo interdisciplinarni pristop k obravnavi pacienta ter poslušalo predavanja nekaterih strokovnjakov s področja fizioterapije, pa tudi strokovnjakov z drugih področji, ki sodelujejo v rehabilitacijskem procesu. Zanimanja za tovrstne študentske izobraževalne dogodke je vedno več, udeleženci pa so bili tudi tokrat s konferenco zelo zadovoljni. 



 

7. junij - svetovni dan varne hrane

Generalna skupščina Združenih narodov je 20. decembra 2018 sprejela resolucijo, s katero je 7. junij razglasila za Svetovni dan varne hrane. 7. junija 2019 so Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) Republike Slovenije, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), Državni Svet Republike Slovenije in European Declaration on Food, Technology and Nutrition Network organizirali posvet z naslovom Svetovni dan varne hrane 2019 - Udejanjanje varnosti živil v stroki, praksi in izobraževanju.

Na posvetu, ki je potekal v Državnem svetu RS, sta aktivno sodelovala tudi sodelavca Oddelka za sanitarno inženirstvo doc. dr. Mojca Jevšnik in doc. dr. Andrej Ovca. Video posnetek celotnega posveta je dostopen na spletni strani Državnega sveta.

Ob tej priložnosti je bila izdana publikacija, ki je dostopna na spletu


















Foto: Jure Močnik


 

ECOTROPHELIA SLOVENIJA 2019

Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS-ZKŽP) je 11. junija 2019 priredila tekmovanje za študente - Ecotrophelia Slovenija 2019. Tekmovanja s področja inovativnosti v živilstvu in razvoja novih živilskih izdelkov, ki je potekalo že 11. leto zapored, se je udeležilo 8 ekip študentov z različnih fakultet in univerz. V ekipi BARonia sta pod mentorstvom doc. dr. Mojce Jevšnik sodelovali Nika Ferjan in Patricia Lapajne, študentki 3. letnika študijskega programa Sanitarno inženirstvo 1. stopnje. Razglasitev in podelitev nagrad zmagovalcev bo 20. junija 2019.



Foto: Mojca Jevšnik

 

100 let organizirane skrbi za slepe in slabovidne


Ob 100. obletnici organizirane skrbi za slepe in slabovidne na Slovenskem je v organizaciji Centra IRIS 16. in 17. maja 2019 potekal mednarodni strokovni posvet z naslovom Celostna obravnava, vseživljenjsko učenje in socialna vključenost oseb z okvaro vida  - srečanje strokovnjakov. Strokovnega posveta sta se udeležili predavateljici mag. Nevenka Gričar in mag. Alenka Plemelj, ki sta predstavili sodelovanje in doprinos delovne terapije pri obravnavi oseb z okvaro vida.

Študentje delovne terapije in predavateljica mag. Alenka Plemelj so se udeležili pohoda »100 SLEPIH«, ki je potekal ob 100 letnici delovanja CENTRA IRIS. S pohodom so slepi želeli opozoriti na svojo prisotnost in na številne ovire, s katerimi se srečujejo v svojem okolju. Kljub dežju in mrazu so študenti delovne terapije bili veseli srečanja z našim para-olimpijskim slepim tekačem maratona Sandijem Novakom. 
















 

šUDENTKE ZF SODELOVALE NA 48. SIMPOZIJU O NOVOSTIH V TEKSTILSTVU




Študentke Zdravstvene fakultete Brigita Marc, Lana Flisar, Maja Štibernik in Katjuša Mežek, ki sodelujejo v projektu Alternativna trikotna ruta, so se udeležile 48. simpozija o novostih v tekstilu, ki je potekal 6. junija 2019 na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Študentke so sodelovale s predstavitvijo postra, s katerim so prikazale rezultate projekta. V okviru dela na projektu so ugotovile, da so trikotne rute, izdelane iz tkanine, v primerjavi s trikotnimi rutami iz koprene, tudi do 13-krat bolj čvrste. Tkana alternativna trikotna ruta bo potiskana z izbranimi informacijami o ukrepih prve pomoči pri najpogostejših poškodbah v gorah. Ruto bodo izdelali v partnerskem podjetju GORNIK AVANTURA d.o.o.. 

Projekt poteka v okviru razpisa »Po kreativni poti do znanja 2017 - 2020« in ga sofinancirata Ministrstvo za izobraževanje, znanost in  šport ter Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. 

Foto arhiv projekta ATR: Poster

 

Literarno popoldne študentov babištva


V torek, 14. maja 2019, je v prostorih Zdravstvene fakultete potekalo zelo zanimivo literarno popoldne študentov babištva s Kazimirjem Kolarjem, diplomantom latinskega jezika, univerzitetnim diplomiranim filozofom, diplomiranim babičarjem in avtorjem romana Glas noči.

Foto: Tita Stanek Zidarič

 

podaljšan razpis za študentsko tutorstvo


Obveščamo, da je Razpis za študentsko tutorstvo podaljšan do zasedbe prostih mest. Več informacij in prijave tukaj ....



 

NAPOVEDNIK DOGODKOV

 

3. mednarodna znanstvena konferenca HealthOnline2019
- DIGITALNE TEHNOLOGIJE IN ZDRAVSTVENI EKOSISTEMI

Že 3. mednarodna znanstvena konferenca HealthOnline
bo potekala 12. septembra 2019 na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani.

Glavne teme letošnje konference bodo:

  • družbeni vidiki digitalizacije zdravstva,
  • pacient v digitalnem zdravstvu,
  • vpliv digitalizacije na trg zdravstvenih storitev,
  • sodobne oblike izobraževanja v zdravstvu.

Vabljeni, da soustvarite dogodek kot predavatelj, udeleženec ali podpornik!

Pomembni datumi:

  • Zaključek prijav za aktivne udeležence: 30. 6. 2019

Več informacij ...
 

Iz koledarja centra za vseživljenjsko učenje ZF

  • 18. junij 2019               -  delavnica Podporne skupine za zdravstvene delavce (več ...)
  • 12. september 2019    -  3. mednarodna znanstvena konferenca HealthOnline (več ...)
  • 18. september 2019    -  Dan mentorjev
  • 24. september 2019     - delavnica Treninig asertivnosti - učinkovita komunikacija (več ...)
---
© Zdravstvena fakulteta UL, 2019   | Kontakt |  Za odjavo kliknite tukaj

Novice Zdravstvene fakultete UL so elektronsko glasilo, namenjeno zaposlenim, študentom in vsem, ki so s fakulteto povezani ter jih življenje in delo fakultete zanima.