Novice Zdravstvene fakultete 1-8

NOVICE ZDRAVSTVENE FAKULTETE

Let. 1   I  št. 8   |  nov 2019 
banner
www.zf.uni-lj.si                                                                                                                                   facebook       twitter

uvod

Delovni terapevti smo v Sloveniji že vrsto let priznani strokovnjaki in nepogrešljivi člani timov pri obravnavi vseh stanj, ki posameznikom onemogočajo enakopravno vključevanje v aktivnosti. Letos namreč mineva 55 let, odkar se je na takratni Višji šoli za zdravstvene delavce ustanovil Oddelek za delovno terapijo in je s študijem pričela prva generacija študentov, bodočih delovnih terapevtov.

55 let je relativen pojem, neotipljiva dimenzija časa, prazen prostor, ki ga zapolnijo šele dogodki, dejanja, misli in občutja. V 55 letih iz malega drevesca zraste mogočno drevo, v življenju človeka so to zrela leta, polna moči, modrosti in ustvarjalnosti. Za delovno terapijo pa lahko rečemo, da se je iz skromnih začetkov vsa leta razvijala, bogatila in postala evropsko primerljiva stroka. Tekom let se je tako vsebinsko spreminjal in bogatil tudi študijski program, ki je sledil razvoju in novostim stroke v Evropi in svetu.

Danes smo vse visokošolske učiteljice (sedem nas je) na oddelku delovne terapevtke tudi nosilke večine strokovnih predmetov. Izvajamo tudi laboratorijske in nekatere klinične vaje pri strokovnih predmetih, seveda ob podpori številnih mentoric in mentorjev kliničnih vaj in prakse, ki že vsa leta sodelujejo pri izvedbi študijskega programa.

V prihodnje si želimo s študijskim programom slediti spreminjajočim potrebam družbe, hkrati pa s svojim delom in promocijo okrepiti zavedanje družbe o pomenu stroke za njeno blaginjo. Študijski program bomo prilagajali tudi glede na napredek in novosti stroke v Evropi in svetu. Želimo si ohraniti oz. povečati sodelovanje s sorodnimi evropskimi inštitucijami ter vključevanje učiteljev in študentov v domače in mednarodna projekte. Ker se zavedamo pomembnosti znanja za kakovostno izvajanje našega dela, bomo nadaljevali z vseživljenjskim izobraževanjem.

Predstojnica Oddelka za delovno terapijo
pred. dr. Alenka Oven
 

ZNANSTVENI POSVET OB 55-letnicI izobraževanja delovnih terapevtov

Oddelek za delovno terapijo Zdravstvene fakultete je 26. oktobra 2019, dan pred Svetovnim dnevom delovne terapije, organiziral znanstveni posvet ob 55- letnici izobraževanja delovnih terapevtov z naslovom »POGLED V PRIHODNOST«.

Posveta se je udeležilo 120 udeležencev, med njimi tudi gosti iz tujine, kolegi iz prakse in študenti študijskega programa Delovna terapija. Okrogle mize so se udeležili  tudi strokovnjaki preko video konference. Večina prispevkov je obravnavala sodobne pristope v delovni terapiji. Vabimo vas k prebiranju zbornika prispevkov.
 

Znanstvena konferenca: Zdravje in družba

24. oktobra 2019 je na UL Filozofski fakulteti v organizaciji članic Univerze v Ljubljani: Filozofske fakultete, Zdravstvene fakultete, Fakultete za socialno delo in Medicinske fakultete, potekala interdisciplinarna znanstvena konferenca Zdravje in družba: interdisciplinarno raziskovanje zdravja, bolezni in zdravljenja.

V dopoldanskem delu konference z naslovom Izkušnje interdisciplinarnega raziskovanja so bili predstavljeni prispevki, v katerih so raziskovalci in raziskovalke predstavili metode, teoretične koncepte ter različne oblike sodelovanja v interdisciplinarnih raziskovalnih skupinah.

Sledila je okrogla miza Prihodnost je interdisciplinarna z različnimi udeleženci na področju raziskovanja, ki so skupaj ugotavljali, zakaj je interdisciplinarnost potrebno bolj podpreti ter kako ji zagotoviti več prostora v znanosti in družbi.

V popoldanskem delu konference z naslovom Preplet ved so bili predstavljeni interdisciplinarni raziskovalni projekti, v katerih se dejansko (ne le deklarativno) prepletajo družboslovne/humanistične vede in medicinske/zdravstvene vede.

Konferenca se je zaključila z delavnicami Od besed k dejanjem. Udeleženci in udeleženke so preko dela v skupinah iskali možnosti povezovanja pri raziskovanju treh interdisciplinarnih tematik: nasilje, demenca in jezik v zdravstvu.



 

svetovni dan hrane

Svetovni dan hrane, ki ga obeležujemo 16. oktobra, je v okviru Organizacije Združenih narodov za hrano in kmetijstvo (FAO) letos potekal pod sloganom »Naša dejanja so naša prihodnost. Z zdravim prehranjevanjem za svet brez lakote«. Gre za globalno ozaveščanje in izvajanje aktivnosti za zmanjšanje lakote v svetu ter zagotavljanje raznolike in kakovostne hrane za vse. Ob tej priložnosti so v več kot 150 državah sveta potekali različni dogodki, ki so prispevali k odmevnosti sporočila.

V Sloveniji je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj z UL Zdravstveno fakulteto, Evropskim centrom za mir in razvoj in Evropsko mrežo za živilsko tehnologijo 16. oktobra 2019 organiziralo posvet na temo letošnjega ključnega sporočila svetovnega dne hrane.


 

Erasmus+ Staff Training Week "Together is Better"

V četrtek, 24. oktobra 2019, je na Zdravstveni fakulteti potekalo usposabljanje Erasmus+ Staff Training Week z naslovom "Together is Better": Interprofessional Cooperation in the Field of Health. Gostiteljice petdnevnega dogodka so bile članice Univerze v Ljubljani: Medicinska fakulteta, Fakulteta za farmacijo in Zdravstvena fakulteta.

Usposabljanja se je udeležilo 25 učiteljev in administrativnih sodelavcev iz različnih evropskih držav. Po pozdravnem nagovoru dekana doc. dr. Andreja Starca so v sklopu dopoldanskega dela dogodka potekale kratke predstavitve kabinetov in laboratorijev za praktično usposabljanj študentov na ZF, v nadaljevanju dogodka pa so potekale delavnice s predstavitvijo dobrih praks praktičnega usposabljanja študentov v mednarodnem okolju tujih univerz (University of Helsinki, Medical University of Lodz, Medical University Gdansk).

V popoldanskem delu so sledile predstavitve dobrih praks medpoklicnega sodelovanja ter dveh primerov projektnega sodelovanja študentov z gospodarskim in negospodarskim sektorjem: projekt »Renesansa stare dame«, izveden pod vodstvom viš. pred. mag. Nevenke Ferfila in projekt »Tudi s pomočjo fotografij se lahko usposabljamo za nudenje prve pomoči«, pod vodstvom viš. pred. Roberta Sotlerja. Za zaključek sta doc. dr. Andrej Ovca in asist. Monika Pavlović predstavila projekta AQU@TEACH in Innovation project, kot primera dobre prakse pri snovanju skupnih predmetov v sodelovanju z mednarodnimi partnerji.   



 

krkine nagrade

V Krki že 49 let neprekinjeno vlagajo v znanje in spodbujanje k raziskovalnemu delu.

Pod mentorstvom  Marka Jerana, sodelavca  Laboratorija za klinično biofiziko in Znanstveno-raziskovalnega inštituta ZF, so dijaki tehniške gimnazije osvojili 4 nagrade. Na slovesnosti, ki je potekala 13. septembra 2019, so bila promovirana naslednja raziskovalna dela:

1. Priprava ekstraktov navadne smreke (Picea abies), bogatih z aktivnim borneolom ter njihova aktivnost in delovanje na kvasovke (Saccharomyces cerevisiae) – avtorja: Maja Gril in Jakob Šivavec
2. Proučevanje biološko aktivnih komponent v čebeljih pripravkih s kemijskimi in mikrobiološkimi metodami – avtorja: Jan Kupnik in David Obolnar
3. Učinek delovanja surfaktantov, železovih in bakrovih komponent ter spremembe pH-vrednosti na produkcijo alge Chlorella vulgaris – avtorica: Zala Gruden
4. Odziv Slovencev na družabnih omrežjih o sprejemanju testiranja zdravil in zdravilnih učinkovin na modelih poskusnih živali – avtorja: Doroteja Demšar in Svit Stefanija.

 

Projekt ZF »Renesansa stare dame« je zastopal Univerzo v Ljubljani na predstavitvi študentskih projektov PKP in ŠIPK 2019 

Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je 15. oktobra 2019 v Mariboru organiziral dogodek »Kompetence za zeleno prihodnost«, kjer so študentje predstavili 15 najboljših trajnostno naravnanih projektov, ki so nastali v preteklem študijskem letu (2018/19), v sklopu programov Po kreativni poti do znanja (PKP) in Študentski inovativni projekti za družbeno korist (ŠIPK). Predstavljeni projekti dobrih praks so nastali v sodelovanju med študenti in profesorji slovenskih fakultet ter podjetji in neprofitnimi organizacijami.

Med petimi predstavljenimi projekti, ki so zastopali Univerzo v Ljubljani, so študenti Zdravstvene fakultete predstavili rezultate projekta »Renesansa stare dame«. Projektno ekipo je sestavljalo osem študentov in štirje pedagoški mentorji treh fakultet (petih študijskih programov) Univerze v Ljubljani – Zdravstvene fakultete (Sanitarno inženirstvo in Zdravstvena nega), Fakultete za gradbeništvo in geodezijo (Stavbarstvo in Gradbeništvo) in Fakultete za arhitekturo ter delovna mentorja podjetja VG5, gradnja, inženiring in svetovanje, d.o.o. in Gerontološkega društva Slovenije. V okviru projekta so nastali idejna rešitev in priporočila za prenovo izbrane stare stavbe za namen podaljšanega bolnišničnega zdravljenja, s poudarkom na zdravstvenih, higienskih in okoljskih vidikih ter nabor možnih sonaravnih urbanističnih, arhitekturnih, gradbenotehničnih in tehnoloških rešitev za doseganje optimalne funkcionalnosti objekta.
Več o dogodku preberite na spletni strani sklada.

»Naložbo/projekt sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.«


predstavitev projekta »Tudi s pomočjo fotografij se lahko usposabljamo za nudenje prve pomoči«

Na Zdravstveni fakulteti je 14. oktobra 2019 potekala predstavitev projekta »Tudi s pomočjo fotografij se lahko usposabljamo za nudenje prve pomoči« in slikovnega priročnika, ki je nastal tekom projekta javnega razpisa »Projektno delo z negospodarskim in neprofitnim sektorjem - Študentski Inovativni projekti za družbeno korist 2016 – 2020 za študijski leti 2018/2019 in 2019/2020«  (ŠIPK).

Slikovni priročnik je namenjen prikrajšanim skupinam prebivalstva, ki težje razumejo pomen besed slovenskega jezika (Romi, tujci, osebe s težavami pri branju in razumevanju vsebine). Priročnik jim bo omogočil boljšo socialno vključenost in enakopravnost pri obiskovanju tečajev prve pomoči za voznike motornih vozil.

»Naložbo/projekt sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.«

 

15. oktober - svetovni dan umivanja rok

Ob svetovnem dnevu umivanja rok, ki ga vsako leto obeležujemo 15. oktobra, želimo opozoriti javnost in posamezne poklicne skupine na pomembnost umivanja rok. Umivanje rok je osnovni, enostaven, učinkovit in cenovno dostopen način preprečevanja širjenja nalezljivih bolezni. Letošnji svetovni dan umivanja rok se je pod geslom »Čiste roke za vse« osredotočal na neenakosti med posameznimi deli sveta, tako glede dostopa do vode in mila za učinkovito umivanje rok, kot tudi neenakost dostopa do programov promocije umivanja rok.

Umivanje rok je kot osnovni preventivni ukrep preprečevanja širjenja nalezljivih bolezni v našem vsakdanjem življenju še posebej pomemben v higiensko občutljivih delovnih procesih oziroma dejavnostih, kot so zdravstvo, živilska dejavnost, dejavnost vzgoje in izobraževanja ter dejavnost institucionalnega varstva (npr. domovi starejših občanov) in podobno.

Umivanje rok je prvi in najpomembnejši v nizu elementov celostne higiene rok, kamor poleg umivanja uvrščamo tudi razkuževanje in nego rok, uporabo rokavic in princip nedotikanja. S pravilnim umivanjem z rok odstranimo umazanijo in zmanjšamo prisotnost zdravju škodljivih mikroorganizmov v vseh njihovih pojavnih oblikah. Zlasti v zdravstvenih ustanovah se s tem področjem ukvarja bolnišnična higiena v smislu preprečevanja in obvladovanja okužb, povezanih z zdravstvom. Zato želimo posebej opozoriti, da se stroka z izobraževanjem in osveščanjem že dalj časa trudi, da bi širšo javnost informirali in usposobili glede rabe razkužil.

Na Zdravstveni fakulteti v Ljubljani smo v zadnjih letih na tem področju pripravili ali sodelovali pri pripravi različnih gradiv in literature za različne ciljne skupine. Gradiva so dostopna na naslednji povezavi.

 

Žiga metelko, študent zf, izvoljen za podpredsednika združenja ENSA


Vzporedno s 110. generalno skupščino Evropske federacije združenj medicinskih sester (EFN), ki je potekala 17. in 18. oktobra 2019 v Atenah, je potekalo tudi srečanje 22 predstavnikov študentskih organizacij članic Evropske organizacije študentov zdravstvene nege (ENSA).

Študent magistrskega študija Zdravstvene nege Žiga Metelko, predsednik Sekcije študentov zdravstvene nege in babištva, ki deluje pod okriljem Zbornice – Zveze, je bil izvoljen za podpredsednika združenja ENSA. Iskrene čestitke!
 

Svetovni dan oživljanja


Svetovni dan oživljanja obeležujemo 16. oktobra. V petih slovenskih mestih (Ljubljana, Maribor, Novo Mesto, Koper in Kranj) je potekala akcija »Slovenija Oživlja«, v kateri so mladi prostovoljci mimoidočim prikazovali izvajanje TPO (temeljnih postopkov oživljanja).

Med prostovoljci so bili tudi študentje Zdravstvene nege ZF UL, ki so se skupaj s kolegi z UL Medicinske fakultete, dijaki s Srednje zdravstvene šole Ljubljana in taborniki pridružili Rdečemu križu Slovenije in Reanimacijskemu svetu Slovenije pri ozaveščanju javnosti o pomenu temeljnih postopkov oživljanja.
 

NAPOVEDNIK DOGODKOV 

Iz koledarja centra za vseživljenjsko učenje ZF

  • 12. november 2019     -  Trening asertivnosti (več ..)
  • 20. november 2019     -  Masaža dojenčka (več ...)
  • 21. januar 2020           -  Etika v zdravstvu (več ...)
  • 21. januar 2020           -  Radiološki posegi in priprava pacienta v radiologiji (več ...)
---
© Zdravstvena fakulteta UL, 2019   | Kontakt |

Novice Zdravstvene fakultete UL so elektronsko glasilo, namenjeno zaposlenim, študentom in vsem, ki so s fakulteto povezani ter jih življenje in delo fakultete zanima.