Novice Zdravstvene fakultete 1-7

NOVICE ZDRAVSTVENE FAKULTETE

Let. 1   I  št. 7   |  okt 2019 
banner
www.zf.uni-lj.si                                                                                                                                   facebook       twitter

POZDRAV BRUCEM

Na Zdravstveni fakulteti smo 30. septembra pozdravili in sprejeli 484 brucev; 404 jih je vpisanih v 8 prvostopenjskih študijskih programov in 80 v 4 drugostopenjske študijske programe.

Bruce je naprej pozdravilo in nagovorilo vodstvo Zdravstvene fakultete: dekan doc. dr. Andrej Starc, prodekan za študijske zadeve doc. dr. Miroljub Jakovljević, prodekanja za raziskovalno delo doc. dr. Martina Oder in prodekanja za kakovost izr. prof. dr. Darja Rugelj. Organizacijo študentov na fakulteti so predstavili: predsednica Študentskega sveta ZF Patricija Detiček, predstavnik Študentske organizacije Pacienti Luka Kopinšek ter koordinatorka študentskega tutorstva Katja Kovačič. V nadaljevanju so bruce sprejeli še predstojniki oddelkov in mentorji letnikov.

Vsem brucem izrekamo iskreno dobrodošlico!
Vsem študentom pa želimo uspešno študijsko leto!
  


diplomanti ZF prvič v slavnostnih oblačilih

V ponedeljek, 16. septembra 2019, je potekala slavnostna podelitev diplomskih listin diplomantom študijskih programov 1. stopnje, ki so diplomirali med 1. januarjem 2019 in 30. junijem 2019.

Tokratna podelitev je bila še posebej slavnostna in predstavlja zgodovinski trenutek, saj so bili diplomanti prvič oblečeni v akademska oblačila Zdravstvene fakultete. Akademska oblačila so del univerzitetne kulture in tradicije izobraževalnih institucij. So slavnostna oblačila in statusni simbol, do katerega so študenti upravičeni ob  uspešnem zaključku  študija.



 

promocija znanosti 


V okviru dogodkov ZNANOST MED KNJIGAMI*, ki jih vodi Renata Dacinger, urednica oddaje Ugriznimo v znanost, je 26. septembra 2019 v Knjigarni Konzorcij prof. dr. Polonca Trebše predstavila raziskovalna dejstva o varnem kopanju v bazenih in morski vodi. Predstavitev je bila namenjena razmisleku, kako nas sončne kreme ščitijo pred nevarnimi UV žarki, po drugi strani pa z dezinfekcijskimi snovmi v bazenih tvorijo nevarne spojine.

Oddaji lahko v obliki podkasta prisluhnete na tej povezavi.

* Znanost med knjigami je ena od aktivnosti akcije "Znanost na cesti, znanje in ideje na prepihu (ZnC)”, s katero raziskovalci prispevajo k zavedanju pomena znanosti za gospodarstvo in družbo. Projekt je bil zasnovan leta 2013 kot odgovor na vztrajno
    krčenje sredstev za znanost. Dogodki potekajo izven raziskovalnih in izobraževalnih institucij – v kavarni, galeriji, kulturnem domu ...


 

dnevi kakovosti na ZF


Komisija za kakovost se je odzvala na poročilo učiteljev tutorjev, ki na Zdravstveni fakulteti skupaj z ostalimi sodelavci že dalj časa opažajo in izražajo nemoč pri svetovanju študentom, ki se znajdejo v raznih psihosocialnih stiskah.

V okviru Dnevov kakovosti na ZF je bila v ta namen 19. septembra 2019 organizirana predstavitev dobrih praks na področju Psihosocialnih svetovalnic za študente.  
 
Gostili smo vodjo Psihosocialne svetovalnice na Pedagoški fakulteti, doc. dr. Tomaža Veca, spec. psih. svet. in predsednico Komisije za socialno ekonomska vprašanja študentov Univerze v Ljubljani
prof. dr. Darjo Zorc Maver. Na srečanju je bila predstavljena zasnova in delovanje primera dobre prakse na Pedagoški fakulteti in  ter predlog razvoja mreže podobnih svetovalnic za študente UL.

V razpravi smo ugotavljali, da se s podobnimi izzivi srečujemo na vseh članicah Univerze v Ljubljani in da na tem področju potrebujejo več podpore tako študenti kot učitelji ter strokovni delavci.  

 

delavnica Inovator.si?


Na Zdravstveni fakulteti je 18. septembra 2019 potekala izobraževalna delavnica Inovator.si?, ki jo je izvedla Pisarna za prenos znanja Univerze v Ljubljani.
Praktična delavnica je bila namenjena študentom in raziskovalcem, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji in izzivi zaščite intelektualne lastnine. Delavnico je vodil dr. Carsten Prusko, izkušen patentni zastopnik s področja zaščite medicinskih inovaciji, ki že vrsto let deluje v priznani nemški patentni družbi Zacco. Urša Jerše, vodja Pisarne za prenos znanja in Cristina Gabriela Pinto Droga Mazovec, svetovalka za identifikacijo in zaščito intelektualne lastnine na področju naravoslovnih ved, sta predstavili prenos znanja na UL in postopke prijave ter zaščite intelektualne lastnine.

Če vas zanima več o intelektualni lastnini preberite ABC intelektualne lastnine.
Spletna stran Pisarne za prenos znanja

 

izobraževanje mentorjev zf


Že tradicionalno izobraževanje mentorjev študentom ZF je potekalo
18. septembra 2019. Prvi del je bil namenjen predvsem novim mentorjem. Tokratna osrednja vsebina izobraževanja je bila vrednotenje praktičnega dela študentov, ki jo je predstavil prof. dr. Iztok Devetak s Pedagoške fakultete UL. Mentorji so pri predavanju aktivno sodelovali s pomočjo sodobne komunikacijske tehnologije. Sledila je tematika evalvacije kliničnega usposabljanja s predstavitvijo dobrih praks ZF in dobro prakso iz UKC-ja. Ob zaključku skupnega dela je bil predstavljen razmislek o razkoraku med teorijo in prakso. Popoldanski del izobraževanja je potekal ločeno po področjih poklicnega delovanja mentorjev.

   Naslednje izobraževanje za mentorje študentom ZF bo 17. septembra.2020. 


 

3. mednarodna znanstvena konferenca healthonline


3. mednarodna znanstvena konferenca HealthOnline 2019 »Digitalne tehnologije in zdravstveni ekosistemi« je na Zdravstveni fakulteti potekala 
12. septembra 2019. Na konferenci je bilo predstavljenih 28 prispevkov. Udeležilo se je nekaj več kot 70 udeležencev, med njimi tudi študenti Zdravstvene fakultete. Konferenca je potekala v organizaciji Centra za vseživljenjsko učenje ZF, izvedbo pa so podprli Krka d.d., Parsek informacijske tehnologije d.o.o., SRCInfonet d.o.o.,  PCKlinika Naveza d.o.o., Better d.o.o. ter Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije kot medijski sponzor.

         Vabljeni k prebiranju zbornika prispevkov konference. Na 4. mednarodno konferenco HealthOnline vabimo
         prihodnje leto, 11. septembra 2020.

 

gostujoči tuji učitelji na ZF

Oddelek za Fizioterapijo je 11. in 12. septembra 2019 v sodelovanju z Univerzo v Porto v okviru Erasmus+ organiziral dve delavnici. Delavnico "Health promotion, a lifespan perspective", ki je bila namenjena preventivi respiratornih infektov, sta izvedli Ana Silva Alexandrino in Claudia Silva. Delavnico “Health promotion - Adult and older adults”, ki je obravnavala promocijo zdravja starejših, preprečevanje padcev starejših in predstavitev mednarodnega projekta PETRHA, sta vodili Cristina Melo in Christine Cunha. Pri izvedbi sta sodelovala doc. dr. Miroljub Jakovljević in izr. prof. dr. Darja Rugelj.

V septembru so članice Oddelka za babištvo v sklopu Erasmus +  izmenjav gostile profesorje in študente z Biruni Univerze, Turčija.







 

obisk v ZF knjižnici



V okviru programa Erasmus+, Higher Education - Mobility Agreement - Staff Mobility for Training, Academic Year 2018/2019 smo v avgustu v knjižnici ZF gostili 3 bibliotekarke iz Poljske, ki delujejo na Information and Library Center of the Medical University of Lodz, 




 

NAPOVEDNIK DOGODKOV

 

Interdisciplinarna znanstvena konferenca -  Zdravje in družba

V okviru 100-letnice Univerze v Ljubljani bo potekala interdisciplinarna znanstvena konferenca Zdravje in družba: interdisciplinarno raziskovanje zdravja, bolezni in zdravljenja, ki jo soorganizirajo štiri fakultete Univerze v Ljubljani: Filozofska fakulteta, Zdravstvena fakulteta in Medicinska fakulteta ter Fakulteta za socialno delo.

Konferenca bo potekala v četrtek, 24. 10. 2019, na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani.

Več informacijo o konferenci
Prijava na konferenco

 

ZNANSTVENI POSVET Delovne Terapije Z MEDNARODNO UDELEŽBO: POGLED V PRIHODNOST​

Vljudno vas vabimo na znanstveni posvet z mednarodno udeležbo »POGLED V PRIHODNOST«, s katerim obeležujemo 55-letnico izobraževanja delovnih terapevtov in bo potekal v soboto, 26.oktobra 2019, na Zdravstveni fakulteti.

Na posvetu se bomo na kratko ozrli na prehojeno pot ter se usmerili v prihodnost, ki prinaša delovnim terapevtom številne izzive pri obravnavi uporabnikov skozi vsa življenjska obdobja v njihovem življenjskem okolju. Vabljeno predavanje mag. Andreje Bartolac in dr. Claire Alexsandra Sangster Jokić iz Zdravstvenega veleučilišta v Zagrebu pozornost posveča okupaciji in socialni participaciji v skupnosti.

Posvet bo vrednoten z ECTS točkami.
Več informacij in prijava ... 

ostali dogodki Iz koledarja centra za vseživljenjsko učenje ZF

  • 10. oktober                  -  Masaža dojenčka (več ..)
  • 11. november 2019     -  Supervizija - izkustvena delavnica (več ...)

-  DOGODKI V POLETNIH MESECIH - 

uspešno zaključeni projekti pkp in šipk

V poletnih mesecih so se uspešno zaključili projekti PKP in ŠIPK.

v študijskem letu 2018/2019 so bili v okviru dveh javnih razpisov »Projektno delo z gospodarstvom in negospodarstvom v lokalnem in regionalnem okolju – Po kreativni poti do znanja 2017-2020« (PKP) ter »Projektno delo z negospodarskim in neprofitnim sektorjem - Študentski inovativni projekti za družbeno korist 2016–2020 za študijski leti 2018/2019 in 2019/2020« (ŠIPK) izvedeni trije projekti PKP ter dva projekta ŠIPK

PKP PROJEKTI:

ALTERNATIVNA TRIKOTNA RUTA 
Vodja projekta: doc. dr. Damjan Slabe   
Sodelujoči študenti: Brigita Marc, Jakob Sket, Lana Flisar, Maja Štibernik, Katjuša Mežek, Tanja Furlan, Tisa Kuret, Karin Gosenca

RENESANSA STARE DAME
Vodja projekta: viš. pred. mag. Nevenka Ferfila   
Sodelujoči študenti: Tina Šaula, Anea Arnuga Erjavec, Gorazd Levičnik, Aljaž Bajc, Valentina Rok, Andraž Kovačič, Taras Velikonja Grbac, Manca Šavs

ODPRTOKODNE PROGRAMSKE REŠITVE ZA IZVEDBO SISTEMA PACS
Vodja projekta: izr. prof. dr. Janez Žibert   
Sodelujoči študenti: Nika Poderžan, Martin Stropnik, Petja Cvar, Nika Zalokar, Nejc Mašič, Žiga Kotnik Klovar

ŠIPK PROJEKTI:

ZDRAVJU PRIJAZNA UPORABA ŠOLSKE TORBE IN UREDITEV ŠOLARJEVEGA DELOVNEGA OKOLJA
Vodja projekta: pred. dr. Alenka Oven
Sodelujoči študenti: Breda Košir, Tina Slabe, Anka Kregar, Tinkara Tamše, Patricia Lapajne, Agnes Pečan, Dragana Despot, Klavdija Trampuš

TUDI S POMOČJO FOTOGRAFIJ SE LAHKO USPOSABLJAMO ZA NUDENJE PRVE POMOČI
Vodja projekta: viš. pred. Robert Sotler
Sodelujoči študenti: Žiga Metelko, Tjaša Ulčnik, Grega Martin Glas, Ana Smolič, Neža Arhar, Gaja Naja Rojec, Matjaž Jamnik, Matej Korošec, Lara Ofentašek, Ana Primožič

Več o rezultatih projektov lahko preberete v priponki.
 

poletne šole

AQU@TEACH poletna šola podjetništva 


Skupina petih študentov študijskega programa Sanitarno inženirstvo 1. stopnje (Anea Arnuga Erjavec, Pia Čepič, Nika Ferjan, Katjuša Mežek in Tina Šaula) se je skupaj s študenti iz Univerz v Španiji, Švici, Veliki Britaniji, študenti Biotehniškega centra Naklo in skupaj s člani projektne skupine ZF (izr. prof. dr. Tjaša Griessler Bulc, doc. dr. Darja Istenič, dr. Franja Prosenc, doc. dr. Andrej Ovca) udeležilo poletne šole podjetništva, ki je bila izvedena v okviru projekta Aqu@teach med 8.  in 12. julijem 2019.

Projekt Aqu@teach (vodja na ZF: izr. prof. dr. Tjaša Griessler Bulc) v katerem študenti sodelujejo že od meseca marca 2019 naprej je namenjen razvoju e-učenja. Tekom poletne šole so študenti razdeljeni v mednarodne skupine svoje tehnično znanje akvaponike nadgradili z razvojem lastne profitne ali neprofitne poslovne ideje. Svoje poslovne ideje so nato zadnji dan poletne šole predstavili zainteresiranim deležnikom, ki so izmed petih idej izbrali najbolj prodorno, z imenom "AquaVille".





When the stakes are high: Water Engineering and Global Diplomacy for Sustainable Cities Decentralized Sanitation, Recycling and Zero-waste concepts 

Študenti študijskega programa Sanitarno inženirstvo 1. in 2. stopnje (Lovro Tomazin, Karmen Gorše, Lucija Grkman, Lana Flisar, Katja Fefer, Jena Jamšek, Nika Ferjan) so se skupaj s študenti iz 15 držav udeležili poletne šole "When the stakes are high: Water Engineering and Global Diplomacy for Sustainable Cities Decentralized Sanitation, Recycling and Zero-waste concepts Summer School", ki je potekala med 18.  in 28. junijem 2019 v Piranu.

Študenti so se v okviru poletne šole srečali s tematikami, ki vključujejo socialno-ekonomske, tehnične, okoljske ter zdravstvene vidike tveganja za decentralizirane sisteme čiščenja odpadnih voda, sonaravne metode, integrirano upravljanje vodnih virov, procese upravljanja voda, njihovo konceptualizacijo in prve korake k njihovi praktični uporabi.

Poletna šola je potekala v so-organizaciji Zdravstvene fakultete Univerze v Ljubljani, Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani, Zürich University of Applied Sciences iz Švice in Global Water Partnership za osrednjo in vzhodno Evropo (GWP CEE). Pri izvedbi poletne šole so sodelovale sodelavke Oddelka za sanitarno inženirstvo: izr. prof. dr. Tjaše Griessler Bulc (članica organizacijskega odbora) viš. pred. mag. Nevenka Ferfila, prof. dr. Polonca Trebše in doc. dr. Darja Istenič. 

Več o poletni šoli lahko preberete v prispevku na povezavi.





Poletna šola: Food safety and healthy living 

Študenti študijskega programa Sanitarno inženirstvo 1. stopnje (Nina Vadnjal, Simona Katirn Galun, Pia Vozelj in Tilen Tkalec) so se, skupaj s študenti iz Hrvaške, Italije, Portugalske in Romunije udeležili poletne šole: »Food safety and healthy living«, ki je potekala v okviru CEEPUS mreže (CIII-RO-1111-03) med 30. junijem 2019 in 3. julijem 2019 v mestu Brašov v Romuniji. Teme poletne šole so bile namenjene antioksidantom, mikotoksinom, bakterijski rezistenci na antibiotike, etičnim dilemam v povezavi z zagotavljanjem varnosti hrane, alergijam, genetskim testom in prehrani v otroštvu.



 

30. poletna univerzijada


Na 30. poletni univerzijadi v Neaplju, ki je potekala med 3. in 14. julijem 2019, je Zdravstveno fakulteto uspešno zastopalo kar šest športnikov:

- Zoja Marija Ivančič (ritmična gimnastika),
- Kaja Purič (ritmična gimnastika),
- Lana Skok (atletika, 4x400m),
- Mojca Centrih (atletika, 800m, 4x400m),
- Teja Slana (lokostrelstvo),
- Simon Navodnik (atletika, 5000m).

Zelo dobro so na univerzijadi nastopile ritmične gimnastičarke, ki so se v skupinski vaji uvrstile v finale in osvojile končno 5. mesto. 


Več novic o dogajanju na 30. poletni univerzijadi na spletni strani Slovenske univerzitetne športne zveze 

Iskrene čestitke vsem sodelujočim!




 
---
© Zdravstvena fakulteta UL, 2019   | Kontakt |  Za odjavo kliknite tukaj

Novice Zdravstvene fakultete UL so elektronsko glasilo, namenjeno zaposlenim, študentom in vsem, ki so s fakulteto povezani ter jih življenje in delo fakultete zanima.
 
Priponke
pkp_in_sipk_2018_2019.pdf